а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доајен

мн. доајени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30179
Најстар или најугледен член на дипломатски кор или на некој друг угледен собир, колектив и сл.
Англиски: eldest
Употреба: Дипломатија
Примери:
доајен на меѓународната дипломатија
доајен на македонското пливање
доајен на балетската уметност