а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доарчи

доарчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51529
1. потроши
Англиски: spend Албански: harxhoj të gjitha
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги доарчи парите од куќата.
2. (се доарчи) Се потроши до крај.
Англиски: spend Албански: harxhoj të gjitha
Изведенки
1. доарчува несв.
(се) доарчуваат
2. доарчување ср.
глаг. им.