а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

директива

мн. директиви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5013
Налог, упатство, насока за работа од повисок орган.
Англиски: instruction
Примери:
Работат по директива.