а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дипломатски

дипломатскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 1955
1. Што се однесува на дипломат и на дипломатија.
Англиски: diplomatic
Употреба: Дипломатија
Примери:
Дипломатско претставништво.
Дипломатски односи.
Дипломатска служба.
2. Што се врши вешто, со големо умеење и тактичност.
Англиски: diplomatic
Примери:
Дипломатско решение.
Дипломатски одговор.