а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дипли

диплат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16496
Превитка, свитка (обично платно, штоф, чаршаф).
Англиски: pleat
Примери:
Диплеле невестински руби.
Изведенки
диплење ср.
глаг. им.