а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дим

мн. димови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6079
Ситни честички и гасовити производи од согорување што се креваат во воздухот кога нешто гори.
Англиски: smoke
Примери:
Се крена дим од запалено сено.
Се крева густ дим.
Изрази
Дим да го (ме, те ...) нема - набрзина, ненадејно избега.