а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дими

димат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22044
1. Прави, испушта дим.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Оџакот дими.
2. Држи, изложува нешто на дим.
Англиски: cure Албански: mban
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го дими месото.
3. (се дими) Испушта дим.
Англиски: smoke Албански: tymos
Примери:
Се димеа црните купишта пепел.
Изведенки
димење ср.
глаг. им.