а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

димии

димиите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 48999
1. Дел од женска (обично муслиманска) народна облека, вид шалвари со широки ногавици, набрани под колената или околу глуждовите.
Турски: dimi Албански: dimi
Примери:
свилени димии
2. Дел од машка (обично муслиманска) народна облека, вид чакшири од чоја, од сукно, со широки ногавици стеснети под колената.
Турски: dimi Албански: dimi burash