а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

димен

димениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26047
1. Што е од дим.
Англиски: smoke
Примери:
димна завеса
димни облаци
2. Што дими.
Англиски: smoking
Примери:
димен барут
димна бомба
3. Што е изложен на дим подолго време, што има мирис на дим.
Англиски: smoked
Примери:
димено сирење
димено месо