а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

димензионира

димензионираат; димензионирал; димензиониран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одредува димензии (големина, сила, издржливост) на еден систем.
Англиски: dimension
Употреба: Технологија
Примери:
Ги димензионирале зградите да издржат силен земјотрес.