а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дилувијален

дилувијалниот
Вид збор: Придавка
Што потекнува од дилувиумот, период по леденото време.
Англиски: diluvial
Употреба: Геологија
Примери:
Дилувијално време.
Дилувијални материјали.