а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дилми

Вид збор: Сврзник
штом, кога, бидејќи, нели
Англиски: since Турски: değil mi
Употреба: Архаизам
Примери:
Дилми си дошол сега, не враќај се.
Изведенки
дилми чест.