а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дилижанса

мн. дилижанси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38354
Голема затворена кочија со коњи, која служела за превоз на патници и на пошта.
Англиски: diligence carriage
Употреба: Историја
Примери:
Со дилижанса допатува до Битола.