а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диктира

диктираат; диктирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 8727
1. Зборува, кажува или чита нешто што друг го запишува од збор до збор.
Англиски: dictate Албански: diktoj
2. Наложува некому нешто да прави, заповедува, условува, наметнува своја волја.
Англиски: dictate Албански: diktoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги диктира условите.
Изведенки
диктирање ср.
глаг. им.