а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деценија

мн. децении
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2652
период од десет години
Англиски: decade Албански: dekadë
Примери:
две децении
следната деценија
околу една деценија
петта деценија
со децении
Изведенки
децениски прид.
деценискиот
Пример: децениски неуспеси