а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дехидрира

дехидрираат; дехидрирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 50985
Изгуби, губи вода, остане, останува без доволно вода во организмот.
Англиски: dehydrate
Употреба: Медицина
Изведенки
дехидрирање ср.
глаг. им.