а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деформира

деформираат; деформирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 26611
1. Изобличи, изобличува нешто, обезличи, обезличува.
Англиски: deform Албански: deformoj
Примери:
Силниот удар му го деформира лицето.
2. Се деформира, се изобличи.
Англиски: deform Албански: deformohet, prishet
Примери:
Од годините и од болеста се деформира.
Изведенки
деформирање ср.
глаг. им.