а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефлација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50415
Намалување на количеството пари во оптек заради зголемување на нивната куповна вредност.
Англиски: deflation Албански: deflacion
Употреба: Економија
Изведенки
дефлациски прид.
дефлацискот
Пример: дефлациски тенденции