а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефлаторен

дефлаторниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на дефлација, што предизвикува дефлација.
Англиски: deflationary Албански: deflacioni, deflatore
Употреба: Економија
Примери:
дефлаторни движења
дефлаторна полититка