а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефицитен

дефицитниот
Вид збор: Придавка
Што е во загуба.
Примери:
Во нашето општество, околу една третина од децата од предучилишна возраст имаат железо-дефицитна анемија.
Русија ќе ја помине годината без дефицитен буџет.