а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефиле

мн. дефилеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14578
параден марш (на војска), свечена поворка
Примери:
Припадниците на македонската армија денес со свечено дефиле го одбележаа 9 Мај, Денот на победата над фашизмот.