а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дефибрилатор

мн. дефибрилатори
Вид збор: Именка, машки род
Апарат којшто со помош на струен удар го воспоставува ритамот на срцето.
Англиски: defibrillator
Употреба: Медицина
Примери:
Интензивно ги спроведуваат обуките за ракување со дефибрилатор.
Дефибрилаторот од пред три години е задолжителен за фирмите и институциите во Македонија кои имаат над 100 вработени.