а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делумен

делумни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13940
Што опфаќа само еден дел, што не е целосен.
Англиски: partial
Примери:
Делумен извештај.
Делумна анализа.
Делумна или целосна информација.
Делумно задоволство.
Изведенки
1. делумно прил.
Пример: Делумно ја заврши работата.
2. делумност ж.