а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делтоид

мн. делтоиди
Вид збор: Именка, машки род
Четириаголник составен од два рамнокраки триаголници со различна висина и со иста, заедничка основа.
Англиски: deltoid
Употреба: Математика