а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делотворен

делотворни
Вид збор: Придавка
Ранг: 22050
Што предизвикува добро дејство.
Англиски: efficient
Примери:
делотворна работа
делотворна функција
делотворно влијание
делотворни сили
Изведенки
1. делотворно прил.
Пример: Работи делотворно.
2. делотворност ж.
(едн.) делотворноста