а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деловник

мн. деловници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51208
Збир прописи за начинот на водење на работата (на седница на собрание, на комисија).
Англиски: procedure Албански: rregullore
Употреба: Административен термин
Примери:
деловник за работа
Изведенки
деловнички прид.
деловничкиот
Пример: деловнички услови