а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делка

делкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6727
Обработува и обликува камен или дрво со алатки, прави да е соголено и да е мазно.
Англиски: carve
Примери:
Делка греда.
Делка нови штици.
Делка трупци.
Делка камења.
Изведенки
делкање ср.
глаг. им.