а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деконтаминација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Отстранување или неутрализирање на отровни материи од земјата, предметите и сл.
Англиски: decontamination
Примери:
Треба да се преземат мерки за деконтаминација на почвата.