а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девојче

мн. девојчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 742
девојка
Англиски: girl Албански: çupë, vajzë
Употреба: Деминутив
Примери:
Жена му родила девојче.
македонско девојче
Тој имаше девојче, годиначе.
Во дворот си играа две девојчиња.