а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девојкин

девојкиниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34331
Што припаѓа на девојка.
Примери:
Девојкина облека.
Девојчини раце.
Изведенки
девојчин прид.
девојчиниот