а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девиза

мн. девизи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13369
1. Карактеристична, добро изразена мисла што служи како раководечки принцип.
Англиски: motto Албански: moto
Примери:
Неговата девиза е: секоја грешка мора да се плати.
Мојата девиза е проста: гледај да се снајдеш.
2. (обично мн.) Платежни средства издадени во странска валута што се користат обично за плаќање во странство.
Англиски: foreign currencies Албански: devizë, monedhë e huaj
Употреба: Економија