а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девет

деветте
Вид збор: Број
Ранг: 3285
Основен број кој се бележи со бројката 9.
Англиски: nine Албански: nëntë
Примери:
Девет месеци бременост.