а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деветорен

деветорниот
Вид збор: Придавка
Што е изобилен, многу голем.
Англиски: abundant
Примери:
Деветорен приход.
Деветорен род.