а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деветнаесет

деветнаесетте
Вид збор: Број
Ранг: 9983
Основен број кој се бележи со бројката 19.
Англиски: nineteen
Употреба: Математика