а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деветка

мн. деветки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40114
1. Бројката 9.
Англиски: nine Албански: nëntë
2. Тоа што е означено со бројката 9 (оценка, превозно средство).
Албански: nëntshja
Примери:
Се вози со деветка автобус.
Фрли карта деветка на масата.
Најчесто добиваше деветки на факултет.