а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деветгодишен

деветгодишниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38176
Што трае девет години, што има девет години.
Примери:
деветгодишна ќерка