а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деби

мн. дебија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 38433
Прв јавен настап, прво излегување пред публика.
Англиски: debut
Примери:
Деби на фестивалот.
Поетско деби.