а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелуша

мн. дебелуши
Вид збор: Именка, женски род
Дебела жена.
Примери:
Продавачката, дебелушка, со црно под ноктите, ги кладе џимиринките во фишек.
Изведенки
дебелушка ж.
мн. дебелушки
дем.