а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелокорка

мн. дебелокорки
Вид збор: Именка, женски род
Плод што има дебела корка: лубеница, тиква и сл.
Примери:
За слатко се избира посебен вид на лубеница која има подебело бело месо, а може и обична, дебелокорка.