а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелокожец

мн. дебелокошци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37806
1. Вид животни со дебела кожа.
Англиски: pachyderm Албански: lëkurëtrashë
Употреба: Зоологија
2. Бесчувствителен човек.
Англиски: heartless Албански: lëkurëtrashë, njeri pa ndjenja
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој дебелокожец не се грижи за ништо.