а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелокожен

дебелокожниот
Вид збор: Придавка
1. Што има дебела кожа.
Англиски: thick-skinned
Примери:
дебелокожно прасе
2. Што е бесчувствителен.
Англиски: thick-skinned, insensitive
Употреба: Преносно значење