а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелоглавец

мн. дебелоглавци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е дебелоглав.
Примери:
Не плаши се од некои дебелоглавци, од некои бетонирани мозоци.