а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелогазец

мн. дебелогасци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е дебелогазест.
Англиски: fat-ass
Употреба: Вулгарно , Пејоратив
Примери:
Бегај оттука, дебелогазец никаков!