а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелина

мн. дебелини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12959
1. Попречен размер на некое тело во однос на должината или на висината.
Англиски: thickness Албански: trashësi
Примери:
Хартијата беше со различна дебелина.
2. Состојба на тој што е дебел.
Англиски: fatness Албански: trashësi
Примери:
Од дебелина не можеше да оди.