а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелика

мн. дебелики
Вид збор: Именка, женски род
Билка од фамилијата тикви.
Латински: Bryonia alba Англиски: white bryony
Употреба: Ботаника