а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебелее

дебелеат; дебелеев, дебелееја; дебелеел; дебелеен; дебелеејќи; дебелеав, дебелеаја; дебелеал; дебелеан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20654
1. Прави дебел некого, гои.
Англиски: fatten Албански: trashet
Примери:
Реши да го дебелее прасето.
2. (се дебелее) Станува дебел, се гои.
Англиски: fatten Албански: trashem
Примери:
Од ден на ден сѐ повеќе поруменува и се дебелее.
Изведенки
дебелеење ср.
глаг. им.