а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дворана

мн. дворани
Вид збор: Именка, женски род
Голема раскошна сала, аудиториум.
Англиски: hall Српски: дворана
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Мозаичниот под во големата апсидална дворана на куќата на псалмите во Стоби се состои од 4 главни полиња.