а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дајреџија

мн. дајреџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10611
Лице што тропа на дајре.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Дајреџијата удираше во дајрето.
Изведенки
дајреџика ж.
мн. дајреџики
Пример: Дајреџиката ѕвонкаше со дајрето на веселбата.