а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дали

Вид збор: Сврзник
Ранг: 864
Во прашални реченици, при индиректно прашање
Англиски: whether
Употреба: Разговорно
Примери:
Сите се прашуваа дали може вакво нешто да се случува.
Таа праша дали може да седне.