а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дали

Вид збор: Честичка
Ранг: 1588
При поставување прашање за изразување сомнеж, колебање и несигурност.
Англиски: whether
Примери:
Дали ќе се јави кога ќе се врати?
Дали има родител што не си го сака сопственото дете?
Дали да седам, дали да чекам?